Tomcat Kurulumu


Tomcat, Java Servlet ve Java Server Pages teknolojileri için resmi kodlama referansı olarak kullanılan bir servlet barındırıcısıdır.
Windows’ a Tomcat kurmak için önce  http://tomcat.apache.org/ sitesine gidip istediğimiz sürüme tıklıyoruz. Karşımıza çıkan ekrandan “Binary Distributions”  başlığı altındaki “Core” kısmına gidip .zip dosyasını indiriyoruz.

İndirdiğimiz dosyayı zip’ ten çıkartıyoruz ve C:\ dizinine kaydediyoruz.  “apache-tomcat-7.0.8” adında bir klosör elde etmiş olduk. Kullanımı kolay olması için adını “tomcat ” olarak değiştirelim. Kurulumu tamamlamak için bilgisayarda yüklü olan JDK’nın adresini bulalım. Herhangi bir değişiklik yapmadıysanız   “C:\Program Files\Java\jdk1.6.0_22” dizininde bulabilirsiniz.

JDK’nın da yerini bulduktan sonra  ortam değişkenlerini ayarlayalım.Bilgisayar’da sağa tıklayıp özellikleri açalım.

“Advanced system settings” başlığına tıklayıp, “System Properties ” pencerisini açalım. Ortam değişkenlerine ulaşmak için “Environment Variables”  butonuna tıklayalım.

Açılan pencerede kullanıcı ve sistem değişkenleri şeklinde iki başlıkla karşılaşıyoruz. Önce kullanıcı değişkenleri başlığı altındaki değişiklikleri yapalım.Bu başlık altında yeni butonuna tıklıyoruz ve açılan ekranda, değişken adı kısmına JAVA_HOME, değişken değeri kısmına ise az önce bulduğumuz JDK dizinini yazıyoruz ve tamam diyoruz.

Sistem değişkenleri başlığı altında ise “Path” kısmını buluyoruz Düzenle (Edit) butonuna tıklıyoruz.  Değişken değerini satırının önüne ”C:\Program Files\Java\jdk1.6.0_22\bin; ”   JDK’daki  bin dosyasının  yolunu sonuna noktalı virgul ekleyerek yazıyoruz, eğer sona ekleme yapılacaksa başına noktalı virgül koymak gerekir. Tamam butonuna tıklıyoruz.

Girilen path’in doğruluğunu kontrol etmek için başlat-> çalıştır -> cmd yaptıktan sonra açılan ekrana “echo  %java_home%”  yazalım. Eğer JDK’daki bin dosyasının adresini veriyorsa sorun yok demektir.

Ayarlama ve kontrollerin ardından  ” C:\tomcat\bin” dizininde startup.bat dosyasını çalıştıralım. İnternet sağlayıcımızın adres çubuğuna “http://localhost:8080/” yazıp adrese gittiğimizde karşımıza Apache Tomcat sayfası geliyorsa kurulumu sağlıklı bir şekilde tamamladık demektir.

Bunlar da ilginizi çekebilir :

Oracle 11g Release 2 Kurulumu

USB’den Win 7 Kurulumu

Hibernation modunu kapatmak

Video kalitesi arttırma

Eclipse’e Visual Editor Kurulumu

Tanışmanız gereken 7 online hizmet

Reklamlar
  1. Ckart
    Nisan 17, 2012, 8:47 pm

    Adım adım anlatman çok güzel olmuş.Kurulumu yaptım bende.Çok sağol;)

  1. Mart 7, 2011, 10:46 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: