Başlangıç > OrdanBurdan > Wikileaks

Wikileaks


Bir anda gündem oluşturan, her yerde konuşulan Wikileaks nedir?

Kaynaklarını gizli tutarak ülkelerin en özel bilgilerine ulaşan, dahası bu verileri yayınlayan İsveç merkezli uluslar arası bir organizasyon Wikileaks.

Ellerindeki çok ses getirecek bir milyondan daha fazla dokümanı yayınlayarak, tüm dünyanın dikkatini çekmeyi başarmış olsalar da aslında çok daha önceden de zaman zaman yayınladıkları raporlar ile çok sayıda ödül kazanmış, birçok kesimden insanın takdirini kazanmışlardı.

Yeni WikiLeaks Belgelerinde Türkiye Hakkında Çarpıcı Yorumlar Var! 

İşin ilginç yanı, yeni yayınlanan dökümanlarda “Türkiye” adının sıklıkla geçmesi. ABD’nin Dışişleri Bakanlığı’na ait olan bu gizli belgelerde, “Türkiye hiçbir şekilde Avrupa Birliği’ne üye olamayacak” ifadesi kullanılıyor.

Türkiye’ye AB desteğinin kamuoyu önünde sürdürülmesinin gerekliliğini öne süren belgelerde, AB ile iletişim canlı tutulduğu sürece gümrük birliği ve enerji kavşağı gibi işbirliklerinin devam edeceği, belgelerde yer alan bir diğer önemli ayrıntı olarak göze çarpıyor. 

AB’nin Türkiye’yi portföyüne dahil etmek istememesinin ardında, nüfus ve din, problem olarak gösteriliyor. Buna ek olarak AB, Suriye, İran ve Irak gibi ülkelerle sınır komşusu olmak istemiyor…

WikiLeaks’in gizli belgeleri, eş zamanlı olarak dünyaca ünlü birçok gazetede şimdiden yayınlandı. Bunlar arasında Amerikan New York Times, İngiliz Guardian, Fransız Le Mond ve İspanyol El Pai bulunuyor.

Merak edenler için birkaç satır bir şey… Türkiye ile ilgili belgelerde neler var gerçekten merak uyandırıcı, ancak çok fazla bir şey öğrenemedim medyadan, haberlerde en çok şu sözler geçiyordu:

“ABD’li diplomatlara göre Erdoğan; Atatürk ile aynı idealleri paylaşan bir harekete liderlik ediyor. O işkolik, inatçı, mükemmeliyetçi biri fakat despotik değil.”
 

Demek ki ülkemizde her şey çok yolunda gidiyor, herkes de hayatından çok memnun, bizim onca açıklanan belgemize rağmen sadece bu önemli, bu bizi ilgilendiriyor değil mi? Peki tüm belgeler bundan ibaret mi? Gerisi nerde, gözlerden ırak bir yerlerde mi?

kaynak

Bunlar da ilginizi çekebilir:

Temiz enerji için doğayı taklit ettiler!

…Ve korkutan delik kapanıyor!

Bu meslekler işsiz bırakmıyor!

Hayata Bakış

Reklamlar
Kategoriler:OrdanBurdan Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. Ocak 1, 2011, 1:47 am

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: