Başlangıç > Csharp, Programlama > Yürüyen yazı

Yürüyen yazı


Önce kullanılan nesnelerden  bahsedelim ve sonra kullanıldığı örneğe bakalım.

Text Box ile ilgili bilgi almak için tıklayın.

Timer Control,  programda belirli süre aralıklarla aktif hale gelip belirli işleri yapmak için kullanılan bir kontroldür.Bu kontrol tasarım zamanı ekranda görülmesine rağmen çalışma zamanı ekranda görülmez.Kontrolün enable özelliği false yapılarak herhangi bir zamanda pasif hale getirilebilir.

Enable : False verilerek Timer nesnesinin çalışması durdurulur, tekrar true yapılıncaya kadar Timer olayı meydana gelmez.

Interval:Timer olayının gerçekleşeceği milisaniye cinsinden zaman periyodudur.Alabileceği değer 1-65535 arasıdır.”0 “ değeri Timer’ı pasif hale getirir. (Timer’ı pasif hale getirmek için enable özelliğini false yapmak daha mantıklıdır.) Bu kontrolün tek dezavantajı aktif hale geleceği zaman periyodunu uzun verememenizdir. En büyük periyot 65535 milisaniye yaklaşık 65 saniyedir.Bu dezavantaj da static değişken kullanılarak belli bir ölçüde giderilebilir.Örneğin 5 dakikalık periyotlarla çalıştırmak istediğimiz bir kodumuz olduğunu düşünelim.Bu süre 300.000 milisaniyedir.Interval değerini 60.000’e ayarlayarak, her dakikada bir aktif hale gelmesini ve her beş defa aktif hale gelişinde istediğimiz kodu çalıştırarak bu sorunu çözebiliriz.

Timer(): Bu kontrolün interval özelliği ile belirtilen süre içerisinde periyodik olarak  belirli bir olayın meydana gelmesi sağlanır. Bu olay içerisinde yazılacak kodun hızlı olması gerekir.Bu olay periyodik olarak sürekli meydana geleceği için bu olay içinde yazılan kodun uzun olması Windows altında çalışan diğer programların yavaşlamasına neden olacaktır.Ayrıca Timer özelliğini verdiğiniz kodun çalışması interval özelliğini verdiğiniz süreden daha uzun sürerse, bu arada meydana gelmesi gereken timer olayları meydana gelmez.Yani timer olayını yazdığınız kodun tamamı çalıştırılmadan yeni timer olayı meydana gelmez.

Şimdi örneğimize bakalım:

Çalıştırıldığında form üzerinde gözüken yazının belli bir hızda ilerlemesini sağlayan programı yazmak için önce Form üzerine yandaki Windows Forms araç çubuğundan bir TextBox ekleyip boyuntunu belirleyelim.Ardından yazının geçiş hızını belirlemek için yine Windows Forms araç çubuğundan Timer üzerine çift tıklayıp programa dahil olmasını sağlayalım.

Form üzerine çift tıklayarak, program işletildiğinde yapılacak işlem için gereken kodu yazalım.”TextBox.text” kısmına atanan string ile program çalıştığında ekranda gözükecek metni belirlemiş olduk.” timer1.Interval = 100;” ile yazının  geçme aralığını belirledik.Timer kontrolünün interval özelliği ile belirtilen süre içerisinde periyodik olarak bu olay meydana gelir.

“timer1.Enabled = true;” ile timer  için erişilebilirliği ayarlamış olduk. false verilerek Timer nesnesinin çalışmasını durdurabiliriz.

Ardından design kısmına geçip Timer’a çift tıklayalım.Çıkan metod içine aşağıdaki kodu yerleştirerek her zaman aralığında yapılacak olanı belirleyelim.

Şimdi programı çalıştıralım.

Bu programla yazının belirli bir aralıkla geçişini sağlamış olduk.

Reklamlar
Kategoriler:Csharp, Programlama Etiketler:,
  1. Henüz yorum yapılmamış.
  1. Ekim 17, 2010, 12:33 pm
  2. Kasım 8, 2010, 11:56 pm
  3. Eylül 25, 2011, 11:25 pm
  4. Eylül 26, 2011, 7:29 pm
  5. Eylül 26, 2011, 8:02 pm

Bir Cevap Yazın

Aşağıya bilgilerinizi girin veya oturum açmak için bir simgeye tıklayın:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: